Markanız İçin Web SitesiSADECE ZORUNLU OLDUĞU İÇİN DEĞİL, MARKANIZ İÇİN WEB SİTESİ
Yapılan son araştırmalara göre Türkiye’deki internet kullanımı giderek artıyor. Hatta Türkiye 25 Milyon’un üzerinde internet kullanıcısı ile Avrupa’da en çok internet kullanan 3. ülke. Bununla birlikte her 10 kullanıcıdan 9’u alışveriş yapmadan önce markalar hakkında internette araştırma yapıyor.
Türkiye’nin e-ticaret hacmi 2011 yılında bir önceki yıla göre %48 artış göstererek 20 milyar dolar seviyesi eşiğine ulaştı. 2012 yılında ise %100‘lük bir büyüme öngörülüyor.
Ancak bu pastadan en büyük payı belli başlı e-ticaret siteleri alıyor. Google araştırma raporlarına göre kullanıcıların %90’ı aramalarında yerel firmaların sitelerini görmek istiyor. Ancak web sitesi olmayan veya yeterli içeriğe sahip olmayan yerel işletmeler bu potansiyel müşterileri her geçen gün kaçırmaya devam ediyor.
MUĞLA Türkiye’de en çok online alışveriş yapan iller arasında 6. sırada
Kullanıcılar internetten online alışveriş yapmadıkları durumlarda bile alışveriş yapacakları firmayı internetten bulmayı tercih ediyor, yaptıkları araştırmalar sonrasında karşılarına çıkan firmayı telefonla arayarak veya doğrudan ziyaret ederek işletmelere ulaşıyorlar. Firmanızı, işinizi, ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilmenin, pazarlayabilmenin en etkin, ekonomik ve pratik yolu bir web sitesine sahip olmaktır. Web siteniz 7 gün, 24 saat açık olacağından sürekli bir reklam imkanı sağlar. Ürün ve hizmetlerinize ilgi duyan herkes, siz uyurken bile gerekli bilgilere erişebilir. Aynı zamanda yerel olmaktan çıkıp uluslar arası olmanın en kolay yoludur. Web siteniz diğer klasik reklam araçlarına göre çok daha ekonomik, ayrıca milyonlarca kişinin erişimine açık olmaktadır. Klasik matbu reklam sistemi ile çok sınırlı kişilere ulaşabilirken internet sitesi ile çok daha fazla kişiye hitap edebilirsiniz. Potansiyel müşteriler size kolaylıkla ulaşır. Firmanızın imajını güçlendirmek için çok etkin bir yöntem.
Tüm bu veriler ışığında küçük veya büyük her sektördeki işletme için web sitesinin olması artık göz ardı edilemeyecek bir gerçek. Tüm bunlarla birlikte yeni Türk Ticaret Kanunu ile şirketlere getirilen web sitesi yapma ve çeşitli bilgileri web sitesi üzerinden yayınlama zorunluluğu aslında işletmelere yeni bir kapı açabilecek adım olarak görülebilir.

YENİ TÜRK TİCARET KANUNU 
WEB SİTESİ ZORUNLULUĞU GETİRİYOR
Sermaye şirketlerinin internet sitesi açma ve internet adresi varsa da gerekli bilgi ve belgeleri yayınlayıp paylaşma yükümlülüğüne aykırı davranılması durumunda uygulanacak cezalara TTK’nın 562. maddesinin 12.fıkrasında yer verilmiştir. 
Buna göre: Altı aya kadar hapis ve yüz günden üç yüz güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacaklardır.
Genel kurulların elektronik ortamda yapılması, web sitesi kurma zorunluluğu, birçok yazışmaların elektronik ortamda yapılmasına imkân sağlayan ve e-Türkiye için de önemli bir adım olacak Türk Ticaret Kanunu, ülkemizde ticari hayatı adeta yeniden inşa edecektir.

Türk Ticaret Kanunu Cilt 1  Türk Ticaret Kanunu Cilt 2